Blahodárný vliv slunce

Slunce, centrum naší sluneční soustavy. Zdroj života a energie na planetě Zemi. Obrovská zlatá koule, která nás vítá každé ráno a loučí se s námi vždy večer, má blahodárné účinky pro náš organizmus potýkající se se stresem. Ze dvou koutů světa čerpáme ze studií na téma Slunce.

Studie, kterou provedl Výzkumný institut Baker Heart v australském Melbourne, zjistila, že sluneční záření prokazatelně ovlivňuje náladu. Tým vědců poznamenal, že při zvýšené expozici slunečního světla se hladina serotoninu (hormonu štěstí) zvyšuje a má pozitivní vliv na faktory jako je stres, spánek a chuť k jídlu.

K podobným závěrům došli také výzkumníci z americké Brigham Young University, kteří publikovali závěry, že slunění se či opalování se pomáhá udržet stabilní úroveň emočního utrpení/úzkosti. Podle výzkumné studie závisí duševní a emocionální zdraví člověka na tom, kolik času stráví na slunci mezi východem a západem slunce.  Opalování snižuje stres!

Slunění se by mělo být prováděno s velkou opatrností, protože velice záleží na stavu a tipu pokožky. Pokud nejsme na slunce zvyklí, naše pokožka bude citlivější a tedy i náchylnější ke spálení. Podle odborníků je důležité se vyhýbat pobytu na přímém slunci v nejteplejších denních hodinách, což je od 10. ranní až do 16. odpolední.

Letošní období prázdnin přímo vybízí ke zvýšenému pobytu na čerstvém vzduchu a ve společnosti příjemných slunečných paprsků. Sluneční světlo pronikající do pokožky upravuje krevní tlak, hladinu cholesterolu, čistí krev a cévy, zvyšuje obsah kyslíku v krvi a v neposlední řadě pomáhá se stavy úzkosti či depresemi. Protože podle dalších výzkumů vyplynulo, že strávíme-li v letních, slunečních dnech co nejvíce času venku, budeme myslet pozitivněji, zlepší se nám paměť a budeme i lépe vypadat. Opálíme se a opálené tváře či tělo nám pomůže s lepším pocitem o sobě samotném.

Nasávejme vitamín D plnými doušky a všemi póry našeho těla.

Krásné léto.