Jsem jedna z miliard lidí na téhle planetě – Taťána Gregor Brzobohatá

Jsem jedna z miliard lidí na téhle planetě

Historicky první a zatím poslední česká vítězka světové soutěže Miss World, modelka, herečka, zakladatelka nadace Krása pomoci. Taťána Gregor Brzobohatá. Taťána se nám svěřila, jak stres ovlivňuje její život, jak k němu přistupuje a jak ho zvládá.

Jak často se cítíte ve stresu? Dokážete poznat, kdy jste ve stresu? Co se s vámi děje?

Každý den jsem vystavena takovým situacím. Stejně jako na výživu, dbám i na výběr činností, kterým se věnuji. Do každého dne zařadím něco pro sebe, nějaké potěšení, co mám za odměnu. Vybírám si, co čtu, čím a kým se obklopuji. A jestli poznám, že jsem ve stresu? Samozřejmě! Jak se říká, cítím srdce až v krku. Zrychlí se mi tep, potí se mi ruce. Snažím se vědomě hluboce se nadechnout a pomalu vydechnout. A zase se nadechnout a vydechnout. Lehkou trému nepovažuju za špatnou věc.

Vybavíte si, kdy jste měla svůj první stres a z čeho?

Mám hodně živých vzpomínek z raného dětství. Například, když jsem jako tříletá spadla do ledového bazénu. Bylo to v zimě, zkraje roku. Maminka byla tenkrát nedaleko a včas pro mě skočila. Tento „zážitek“ bych nazvala prvním stresovým. Avšak, vody se nebojím a dodnes ráda plavu.

Vaše největší veřejně „publikovatelná“ neřest?

Někdy skáču až moc do řeči. Nechodím vždycky na čas. Jsem hyperaktivní a nemám vůli odpírat si jídlo.

Zážitek/kniha/hudba/divadlo/člověk, který zásadně ovlivnil váš život?

Největším zážitkem byl pro mě festival Burning Man. Miluji knihy od Robina S. Sharmy, hudbu Michaela Jacksona, tanec, balet, historické filmy a dokumenty. Miluji domov, zemi a místo, kde jsem vyrostla, mou rodinu, babičku, kterou jsem byla i nejvíce ovlivněna. Vážím si setkání s Krish Naidoo a dalšími zajímavými lidmi.

Co, nebo Kdo vám pomáhá proti stresu? Jak se stresem bojujete? Co vám pomáhá, nebo i selhává?

Hodně často si uvědomím, že jsem jedna z miliard lidí na téhle malé planetě, která si rotuje v nekonečně velkém prostoru, kde je dalších nekonečně mnoho hvězd a galaxií…

Jedna známá mi před lety řekla, ať si vždycky představím obecenstvo, jak sedí na záchodové míse. Docela to před výstupem pomáhá.

Jinak se stresem nijak zásadně nebojuji, akceptuji svoje pocity a přijímám ho jako součást některých situací. I tohle uvědomění mi pomáhá ho překonat. A pak důkladná příprava ve mně vždycky vyvolá dobrý pocit, že není čeho se obávat a jít do všeho srdcem. Když se ne všechno podaří, nevadí, je to lidské a autentické, a jste to vy, jediný originál!