Haste, hořím! Pochybujete o smyslu vaší práce?

Dlouhodobé přehlížení stresu může vést až k vyhoření (jak pracovnímu, tak i soukromému). Začněte hasit začínající požár hned. Nebo vám chytne celý les.

Přehlížený stres, pocity úzkosti, strachu, nervozity v kombinaci vysokých, možná až nedosažitelných cílů, vedou k osobnímu vyhoření. Jde o celkové mentální a citové vyčerpání, způsobené dlouhodobým stresem. Z počátku postihuje pouze pracovní oblast. Postupem času však může dojít právě k rozvoji deprese či chronické únavy. Hlavním varovným signálem syndromu vyhoření jsou pochybnosti týkající se smyslu vykonávané práce.

Možná jsou za nimi hodiny přesčasů, protože nedokážeme zvládnout pracovní požadavky v rámci pracovní doby, odkládáme povinnosti, nesprávně si stanovujeme pracovní priority. Nebo si nejsme schopni najít jiné aktivity nahrazující ty pracovní. Záměrně (a možná i nevědomky) se nastavujeme do programu „jsem nepostradatelný“, popř. „jsem mučedník“, tedy ukazujeme kolegům, jak se pro ně dokážeme obětovat na úkor svého osobního života. Či jednoduše si vytvoříme iluzi, že více času stráveného v práci zákonitě vede k vyšší výkonnosti, vyšší pozici, vyšším příjmům…

A přitom jsme dlouhodobě v napětí, nervózní, vznětliví a podráždění, přestáváme se soustředit, jsme trvale unavení a vyčerpaní, a stonásobně nám na nic nezbývá čas. A už doutnáme. Ale jak ven? Jak hasit?

Začátkem všeho je přiznání. Přiznání si, že si koledujete o vyhoření, či že snad už i hoříte. Pokud se vám toto podaří, je to polovina úspěchu. Druhou polovinu tvoří těchto pár tipů:

Relaxace – pod tímto pojmem je myšleno vše, co vám pomůže si odpočinout a odpoutat se od vaší profese. Může to být meditace, četba knih, procházky, čas věnovaný rodině a přátelům.

Bohatý osobní život – najděte si koníček nebo koníčky, co vás odpoutají od práce tak, že z ní budete radostí utíkat a budete se těšit na dobrodružství, která na vás čekají. Cvičte, tancujte, buďte součástí místního charitativního spolku. Poznejte nové kamarády, kteří vám ukáží jiné životní hodnoty.

Režim offline – zapomeňte na mobilní telefon a počítač. Buďte vědomě v režimu „nedostupný“ a užívejte si tento stav. Komunikační technologie mohou podporovat pracovní produktivitu, ale zároveň umožňují pracovním stresorům pronikat do vašeho rodinného času, zasahují do vaší dovolené a společenských aktivit. Nastavte jim přísné hranice.

A jsou-li tyto tři body málo, cítíte-li, že nemáte sílu si pomoct sami, vyhledejte odbornou pomoc v podobě psychologa. Včasná léčba předejde mnoha zdravotním komplikacím a životním problémům.

Držíme Vám palce.