Kevin mění město, ve kterém žije

Teprve 16letý Kevin Barber se rozhodl pomoci lidem bez domova se znovu postavit na vlastní nohy. Inspirací mu bylo video z Nového Mexika na TED Talk, které změnilo život nejen jemu, ale i tisícovce dalších obyvatel San Diega.

Kevin sledoval video o charitativní organizaci, která platí lidem bez domova za čištění města. „Vypadalo to tak jednoduše a statistiky byly ohromující“. Kalifornské San Diego je na čtvrtém místě v počtu obyvatel žijících na ulici. Kevin za obrovské pomoci své maminky oběhl místní úřady, oslovil místní společnosti, vyjednal si veškerá povolení a zařídil, aby několikrát v týdnu byla k dispozici dodávka, které bude svážet lidi bez domova na místa, která budou uklízet. Jejich náplní bude sbírání odpadků, sekání trávy a keřů, čištění ulic. Za odvedenou práci budou placeni. Peněžní prostředky budou sloužit k úhradě ubytování a stravy. Díky zahrnutí místních společností do programu, mohou získat lidé bez domova práci či být trvale zaměstnáni.

Projekt se dočkal obrovského úspěchu a uznání. Kevin dokazuje, že člověk není nikdy tak mladý ani tak starý na to, aby zlepšil svět kolem sebe.

Nejkrásnější dárek k narozeninám

Vzpomenete si na to, když vám bylo třeba sedm let, co jste si přáli od rodičů jako dárek k narozeninám? Mohla to být panenka, nebo auto, nebo třeba míč? Sedmiletý Avery Huddleston z amerického státu Illinois si přál něco úplně jiného a vlastně ani ne tak pro sebe, jako pro školy v Puerto Ricu.

Avery, který v září 2017 oslavil své sedmé narozeniny požádal své rodiče, kamarády a spolužáky, aby mu nekupovali žádné dárky a ušetřené peníze věnovali na opravu puertorických škol zasažených ničivým hurikánem Irma.

Narozeninový „peněžitý“ obnos získala hodně poničená škola La Escuela Rafael de Jesus v Rio Grande. Místní firma zde položila nové kabely, opravila veškerá světla a místní žáci už nesedí v lavicích ve tmě. Averyho velkorysý dar pomohl nejedné třídě.

Kde roboti pomáhají

Melbournský chirurg Dr. Ben Dixon, specialista na operace nádorů v oblasti hlavy a krku, poprvé v historii australské medicíny odstranil vysoce zhoubný nádor, teprve šestileté dívce, za pomoci robotického přístroje.

Úspěšná operace byla provedena na Freyji Christiansenové, které byl v prosinci roku 2016 diagnostikován vzácný, vysoce zhoubný nádor v blízkosti základny lebky spolu s dalšími nádory v hlavě a krku. Kvůli umístění nádorů odmítlo několik specialistů tuto riskantní operaci provést. Malá Freyja ke konci roku úspěšně podstoupila imunoterapii, díky které se podařilo docílit zmenšení nádorů, avšak její rodiče chtěli najít nějaké dlouhodobější řešení jejího zdravotního stavu. Sami oslovovali chirurgické specialisty a přes počáteční nezdary, nakonec Dr. Ben Dixon souhlasil s operací za pomocí robotického přístroje. Dr. Dixon zvolil netradiční způsob vstupu do dívčiny hlavy, přes ústa. „Freyja měla nádor mezi krkem a největší krční tepnou až za patrem, ve velmi obtížném místě. Byl to tedy skoro jediný možný vstup, pro ostatní velmi obávaný a riskantní,“ uvedl Dr. Dixon.

Freyja krátce po této operaci podstoupila ještě jednu, méně riskantní, ovšem také velmi důležitou, na cestě k jejímu úplnému uzdravení. Brzy byla propuštěna domů a po nutné rekonvalescenci se těší, že zase bude plavat a možná se vrátí i ke svému oblíbenému koníčku – k jízdě a ke skokům na koni.

Robotickému přístroji a odvážnému přístupu Dr. Dixna tleskáme a Freyje přejeme hodně zdraví a ať se jí daří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.