Otálení

Úkoly a povinnosti vás dříve či později doženou. Začněte na nich pracovat už nyní. Uleví se vám.

Otálení je cesta ke stupňujícímu se stresu

Prokrastinace, neboli hezky česky otálení, je chorobné odkládání povinností na pozdější dobu. Na potom, na odpoledne, na zítra, na pozítří, na příští týden, na někdy jindy. Jak jde čas, možná i na nikdy.

Jenže nové úkoly přibývají, staré neubývají a vám je úzko, potíte se, třesete, jste roztěkaní, nervózní, křečovití, rozhádaní, přestáváte se usmívat, tloustnete, šednete, jste ve stresu. Přestáváte platit složenky, na schůzky chodíte pozdě. Přijít včas vám dělá problém i na koncert své oblíbené kapely. Na divadelní přestavení se nedostanete vůbec, protože jste prošvihli předprodej. A už jste si zavolali svému zubaři kvůli půlroku bolavému zubu?? Možná se poznáváte. Jmenujete se Adam Novák a jste prokrastinátor. Těší nás.

Adame, ještě čtete nebo jste si už mezitím otevřel svůj facebookový profil? Díváte se, kolik lajků dostal váš včerejší obrázek z restaurace, kde jste vůbec neměl být, ale měl jste dopsat report pro šéfa, se kterým jste měl s mít dnes schůzku? Ale omluvil jste se pro nemoc? Nebo sjíždíte další nesmyslná videa na Instagramu? Halóóóó, Adame, jste tu? A co kdybyste ty úkoly začal plnit? My vám pomůžeme, jak na to.

Pojďte si dát kávu, sklenku vody, to vás uklidní a mezitím zapřemýšlejte, zda máte ve svém okolí někoho, kdo plní úkoly hned. Není to Jarda, kolega z práce? Nebo Pepa, kterého znáte z fotbalu? Nejlepší by bylo, abyste jim teď zavolal a pozval je k vám domů. Zeptejte se jich, jak to dělají, že všechno stíhají a ještě si užívají koníčků. Neprokrastinátoři by teď ve vaší společnosti měli být nejvíce.

První krok máte za sebou. Teď si vzpomeňte, který z vašich úkolů či povinností nejvíce hoří. Je to report pro šéfa nebo něco jiného? Seřaďte si úkoly podle priorit, určete jim čas, který je potřeba na vyhotovení dané povinnosti. Pokud se upřímně zamyslíte, co je z hlediska času nejdůležitější a co vůbec, možná zjistíte, že oddalujete něco, co není třeba, protože to dělat vůbec nemusíte. A naopak vám zůstanou jen ty nutné povinnosti. Je-li tedy stále report pro šéfa na prvním místě, zapněte počítač a zpracujte jej hned. Nejlepší by bylo, dokončit ho ještě dnes, ale vítězství bude i polovina. Hlavně, ať se dají věci do pohybu.

Hotovo? Skvěle. Teď se, milý Adame, odměňte. Pusťte si třeba váš oblíbený klip, rozvlňte se do rytmu skladby. A až dozní poslední tóny, zkuste dokončit tu druhou půlky projektu. A nebo rovnou začněte nový.

Určitě se teď cítíte mnohem lépe, možná na vašem notýsku s prioritami ubylo více úloh než jste vůbec čekal. Chcete-li a je-li pro vás podpora ostatních důležitá, jděte na svůj oblíbený facebook a napište, co jste dnes všechno dokázal a co jste si stanovil na zítra, ale už ne na pozítří.

Život je dost krátký na to, abyste neustále něco odkládali a stresovali se. Co můžete udělat dnes, udělejte. Hodně se vám uleví.