Po Vánocích nejčastěji hrozí rozvod

Věděli jste, že obě jinak skvělé události, jako jsou dovolená a Vánoce, mají své místo ve známé tabulce stresových faktorů, na níž dva američtí psychologové T. H. Holmes a R. H. Rahe pracovali více než 15 let? Je to tak. 

A je bohužel už vědecky potvrzeno, že lidé se nejčastěji rozvádějí právě po příjezdu z dovolené nebo po Vánocích. Rozhodne se tak celých 20 procent párů z těch, kteří podávají žádost o rozvod. Důvod je zřejmý, trávíme s blízkými nečekaně víc času, od nichž si slibujeme hodně pěkného, jenže ve skutečnosti se obvykle projeví spíš to, co jsme během roku neřešili a odsunuli.

Dokázal to výzkum Washingtonské univerzity, který citoval server The Atlantic a jehož závěry byly tak zajímavé, že zazněly i na konferenci Americké sociologické asociace. Jako většina zajímavých věcí, se na to přišlo náhodou. Profesorka sociologie Julie Brinesová a její kolega Brian Serafini chtěli totiž zkoumat fenomén recese a jeho vliv na rozvodovost. Jenže při výzkumu objevili zajímavé skutečnosti co se týče sezónnosti v rozvodových cyklech.

Studie přitom zkoumala rozvody ve státě Washington mezi lety 2001 a 2015. A zjistili, že nejčastějšími měsíci, kdy manželé podali žádost o rozvod, jsou srpen a březen. Dlužno říct, že americkým dětem končí prázdniny už v červenci, stejně jako doba dovolených rodičů, takže u nás platí totéž, jen pro měsíc září. Pro březen platí vysvětlení, že v průběhu ledna a února nastává finanční kocovina z Vánoc a partneři spěchají k rozvodovému právníkovi. Což ostatně vypozorovali i čeští psychologové, jelikož v těchto měsících mají největší nával klientů.

Měsíc září je navíc spojen s návratem do školy a dalšími stresovými faktory, takže není divu, že dvě natlakované lahve vedle sebe z nevydařené dovolené, které se kdysi milovali, bouchnou a hledají rozvodového právníka. Leden a únor je zase kvůli nejkratší době slunečního svitu měsícem, kdy se spouští deprese, což po zklamaných očekávání z Vánoc znamená opět úprk k rozvodovému právníkovi.

„Rodinný život ovládají sociální hodiny,“ uvedli vědci. To znamená, že jsme v zajetí hezkých chvil a rituálů a nedovolíme si dětem zkazit Vánoce nebo podat žádost o rozvod před dovolenou. Takže milníky jako narozeniny, prázdniny, či svátky respektujeme. A máme s nimi spojená nesplněná očekávání. „Lidé mají tendenci vnímat svátky a dovolené s vysokými očekáváními, navzdory tomu, jak moc už byli svým partnerem zklamaní v minulosti,“ popsala Brinesová.

Podle psychologa Petra Šmolky to má logiku: před dovolenou či Vánoci máme celou řadu očekávání, těšíme se, říkáme si, jak moc si s blízkými konečně popovídáme. Těšíme se i na romantiku a sex, na samé příjemné věci. Jenže už samotné přípravy na dovolenou či na Vánoce jsou víc stresující, než radostné. Málokdo v manželství je schopný se stoprocentně dohodnout na způsobu trávení těchto svátků nebo na vánočním jídle a tradicích. Následuje balení kufrů či dárků, děti jsou dlouho s rodiči, takže zlobí. Obvykle se pár rychle pohádá, čí je to vina a pak stačí pár dalších nepodařených maličkostí, jako třeba dostat pokoj bez výhledu, nebo propršený týden, Vánoce na blátě, nevhodný dárek, aby člověk začal uvažovat o rozvodových papírech.

A především tomu přispívá fakt, za který si můžeme sami, to když člověk zjistí, že s partnerem, s nímž člověk přes rok řeší obvykle jen provozní věci, si vlastně nemá co říct. Doba posvátková a podovolenková tak obvykle otevírá prostor pro nový start a novou etapu života. A vede často k rozhodnutí začít sám a jinak.

Podobně vyzněl i jiný byť ne vědecký uskutečněný výzkum internetovou seznamkou ElitePartner se sídlem v severoněmeckém Hamburku, kde čtvrtina dotázaných odpověděla na otázku výzkumu stejně: „Rozpad mého partnerského vztahu začal na dovolené, nebo těsně po ní.“ Seznamka se ptala téměř tří tisícovek lidí žijících single. A každý čtvrtý člověk řekl, že krach jejich manželství souvisí právě s dovolenou a společně stráveným časem. I na tu erotiku a romantiku se ptali. A ukázalo se, že 64 procent lidí doufalo, že právě tato oblast partnerského života se na dovolené zlepší. Jejich zklamání z toho, že tomu tak nebylo, tak výrazně přispělo k rozpadu vztahu.

Přesto existují rady, jak se nenechat vánočním nebo podovolenkovým stresem vyvést z míry. Důležité je podle Šmolky zachovat si ve dnech všedních chladnou hlavu co se týče partnerského vztahu a s rozvodem vyčkat alespoň několik týdnů. To už se totiž vztah a život vrátí do běžných kolejí a horké hlavy vychladnou. A kromě toho je fajn v tom mezidobí roztřídit fotografie, a ty co připomínají hezké okamžiky si vytisknout a vyvěsit před sebe. Když totiž člověk vidí svou rodinu před sebou v hezkých chvílích, pomáhá to hlavě vychladnout. Stejně tak je dobré ponechat si na očích nové suvenýry a dárky zpod stromečku, které hezké momenty připomínají.

Tak ať se nám všem Vánoce či návrat z dovolené vydaří přežít bez rozpadu vztahu!