Pobyt v přírodě léčí

Procházka v parku může uklidnit mysl a v průběhu procesu měnit fungování našeho mozku způsobem, který zlepšuje naše duševní zdraví, vyplývá to z nových studií.

Většina z nás dnes žije ve městech a stráví mnohem méně času venku v zelených, přírodních prostorech, než lidé před několika generacemi.

Vědci ze Stanfordské university zjistili, že obyvatelé měst s malým přístupem k zeleným plochám mají vyšší riziko stresu, úzkosti, depresí a jiných duševních chorob, než lidé žijící v blízkosti parků a že obyvatelé měst, kteří navštěvují přírodní prostředí, mají nižší hladiny stresových hormonů ihned poté než lidé, kteří v poslední době nepobývali v přírodě.

Podobné závěry prezentovali také japonští vědci. Ti se zaměřili na účinky pobytu v lesích a výsledky jsou opravdu pozitivní.

Studie potvrdily, že trávení času v lesním prostředí může snížit psychický stres, depresivní symptomy a nepřátelské naladění, zatímco ve stejnou dobu působí na zlepšení spánku a zvyšuje naši duševní sílu a pocit svěžesti. Tyto výsledky ohlásilo téměř tucet studií, které v Japonsku probíhaly celkem ve 24 lesích. Navíc bylo zjištěno, že u lidí, kteří se prochází v lese dochází k poklesu úrovně kortizolu, snížení krevního tlaku a tepové frekvence.

Pokud existuje jedna dobrá věc, kterou tedy pro sebe můžete udělat již dnes,  otevřete dveře a jděte se projít. Do parku či do lesa. Dívejte se na zeleň, poslouchejte ptačí zpěv, nasávejte vůně z rozkvetlých keřů, stromů a květin kolem sebe a dýchejte. Nechte vzduchem roztáhnout své plíce, plíce okysličí vaši krev a krev jím osvěží mozek. Pár hlubokých nádechů a výdechů, a váš svět bude jiný. My věříme, že krásnější.