Rozprašte stres vůní

Svět kolem nás tvoří vůně. Ač si to mnohdy ani neuvědomujeme, uleháme do voňavého povlečení, myjeme se osvěžujícími mýdly, oblékáme si pracím práškem provoněné ošacení, z domu za prací, kamarády či sportem odcházíme v doprovodu oblíbeného parfému či tělového spreje.

Vůně jsou naší součástí, pomáhají nám cítit se dobře, sebevědomě. Dotváří naši osobnost. A tak proč je nevyužít, když nám zrovna není nejlépe. Existují vůně, které mohou mít na náš organismus dokonce léčebný efekt. Toho využívá obor zvaný aromaterapie, tedy léčba pomocí vůní.

Aromaterapie funguje díky přímému propojení čichu a mozku. Vůně nás tak dokáže velmi snadno uklidnit či povzbudit. Nejčastěji se využívá k léčbě stresu a psychických onemocnění, kde fungují především citrusy, levandule, bergamot, meduňka nebo ylang-ylang.  Jasmín, máta a heřmánek zahánění úzkost. A růže nás uklidní, pomůže od nespavosti a bolesti hlavy.

Léčbu aromaterapií zvládne každý z nás. Zvolte si esenciální olej dle vašeho aktuální rozpoložení a pár kapek přidejte do menší nádoby s vodou. Tu umístěte na nějaké teplé místo, mohou to být kamna, a nebo teď v létě do okna prohřátého sluncem. Nebo smíchejte pár kapek se slunečnicovým olejem a potírejte bolavou hlavu, spánky nebo zatuhlý krk. Esenciální oleje pronikají do našeho těla nejen pokožkou, ale i plícemi.